Rabat 50% na pierwsza dobę został aktywowany

Kiedy zmienić opony na zimowe?

Kiedy zmienić opony na zimowe?

23 września, 2020 | Poradnik kierowcy

Czytaj

Gdy zbliżamy się do końca roku, najpopularniejszym pytaniem zadawanym wśród kierowców staje się “Czy wymieniać już opony”? W dzisiejszym poradniku, pomożemy Wam podjąć decyzję co do tego, kiedy umówić się na wymianę i jakie właściwie opony wybrać.

Zgodnie z zaleceniami podawanymi przez wulkanizatorów i producentów opon, powinniśmy udać się na wymianę opon na zimowe, gdy średnia dobowa temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. Musimy mieć jednak na uwadze, że gdy tylko przyjdą pierwsze przymrozki lub spadnie śnieg, kolejki do wulkanizatora będą największe – możemy nawet nie być w stanie umówić się nigdzie na wymianę opon.

Zacznijmy od podstaw. By zrozumieć dlaczego warto zmieniać opony, powiedzmy trochę o tym, jakie występują w nich różnice. Opony letnie, które pracują w wysokich temperaturach (nagrzewając się m.in od gorącego w lato asfaltu) tworzone są z twardszych mieszanek gumy. Dzięki temu ogumienie letnie jest bardziej wytrzymałe i zapewnia nam lepszą przyczepność przy większych temperaturach. Opony zimowe robione są zaś z dużo miększych mieszanek, które odporne są na twardnienie. Głównym zadaniem dla opony zimowej jest wgryzanie się w śnieg – wyposażona jest ona często w więcej wcięć, jest też bardziej porowata. Opona przeznaczona do użytkowania w okresie zimowym zapewnia lepszą przyczepność nie tylko na śniegu czy błocie pośniegowym, sprawdzi się również lepiej na suchym asfalcie, gdzie twarda opona letnia od razu traciłaby przyczepność.

Wielu kierowców twierdzi, że jeśli jeżdżą tylko po mieście, nie muszą wymieniać opon. To duży błąd. Jeżdżąc na letnich oponach w zimę narażamy się na częste wpadanie w poślizgi oraz znaczne wydłużenie drogi hamowania. By pokazać, jak duże znaczenie ma zmiana opon, zachęcamy do sprawdzenia filmu – porównania próby podjazdu pod małe wzniesienie – auta z napędem 4*4 z letnimi oponami oraz auta z tylnym napędem – na zimowych oponach. Które auto według Was poradziło sobie lepiej?

Jak widać na filmie wyżej – nawet stały napęd na cztery koła nie pomaga, gdy koła nie mają przyczepności. Warto zadbać zawczasu o dobór odpowiedniego ogumienia – by nie dać się zaskoczyć niesprzyjającym warunkom.

Moment samej wymiany zależny jest również od tego, w jakich godzinach najczęściej podróżujemy. Jeśli większość naszych dojazdów odbywamy w nocy, lub wcześnie nad ranem – gdy temperatury będą najniższe – warto wcześniej umówić się na wymianę.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również korzystanie z opon całorocznych. Jeszcze kiedyś na słowo “opona całoroczna” większość kierowców pukała się w głowę, pewna tego, że nie da się osiągnąć kompromisu pomiędzy oponą na lato i na zimę. Obecna technologia poszła jednak mocno do przodu i dobre opony całoroczne, naprawdę potrafią sprawdzać się w każdych warunkach. W testach opony takie nie pokonują co prawda opon zimowych klasy premium, niemniej sprawdzają się znacznie lepiej od opon letnich. W dodatku – nie będziemy musieli umawiać się i stać w kolejkach do wulkanizatora. Zmienność temperatur w ciągu zimowego dnia również nie będzie dla nas problemem. Często zimy są na tyle ciepłe, że przez część dni lepiej sprawdziłyby się letnie, a przez część zimowe opony. W takich sytuacja wybór opon całorocznych również może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Czy na pewno chcesz anulować rezerwację?

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później

OK