Rabat 50% na pierwsza dobę został aktywowany

Jak przygotować samochód na wakacyjny wyjazd?

Jak przygotować samochód na wakacyjny wyjazd?

19 sierpnia, 2020 | Poradnik kierowcy

Czytaj

Długie wakacyjne wyjazdy to okres wyzwań, stawianych naszym pojazdom. Niejednokrotnie długość planowanych tras możemy liczyć w tysiącach kilometrach. Jak przygotować samochód, do wakacyjnej podróży? Co zrobić, by podróż była bezpieczna, a nasze auto gotowe na każdą drogę?

Planując długi wyjazd, warto udać się na przedwakacyjny przegląd samochodu w autoryzowanym serwisie. Wydając 100-200 zł na profesjonalny przegląd zyskamy pewność co do stanu technicznego naszego auta. Tylko przy kontroli auta na podnośniku uda się ocenić zużycie poszczególnych elementów. Dowiemy się zatem, czy nasze auto jest gotowe na długą trasę, lub – co warto byłoby wymienić. Pamiętajmy, aby umawiać się na wakacyjny przegląd z wyprzedzeniem. Serwisy w czasie wakacji nierzadko mają bardzo wysokie obłożenie – wykonując bardzo wiele takich przeglądów.

Kolejne etapy przygotowania auta będziemy mogli już wykonać we własnym zakresie. Zacznijmy od najważniejszego – czyli naszych opon. To one odpowiadają bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo na drodze. Powierzchnia styku opon z drogą równa jest mniej więcej powierzchni kartki a4. Ich stan, odpowiadający za przyczepność jest więc kluczowy, w kontekście bezpieczeństwa na drodze. Powinniśmy sprawdzić dokładnie stan opon – czy w którymś miejscu nie ma pęknięć, wybrzuszeń czy nacięć. Następnie – stan bieżnika, którego głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm oraz wiek opon. Opony utrzymują swoje optymalne parametry maksymalnie do 5 lat od daty produkcji. Starsze ogumienie poza mniejszym komfortem jazdy (guma twardnieje), może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Nie chcielibyśmy, by opona wybuchła nam np. podczas jazdy autostradą.
Data produkcji opony zapisana jest w postaci czterech cyfr np. 0520 – pierwsze dwie cyfry, to 5 tydzień danego roku, kolejne dwie – 2020 rok produkcji.

W temacie opon – należy również zadbać o odpowiednie ciśnienie. Dzięki temu, nie tylko zmniejszymy zużycie ogumienia oraz paliwa – zapewnimy również lepszą przyczepność i przyjemniejsze prowadzenie. Warto również sprawdzić stan koła zapasowego, gdyby jednak spotkała nas konieczność wymiany koła – lepiej, żeby nasz “zapas” też był napompowany. Jeśli nie mamy koła zapasowego – zweryfikujmy, czy na pewno mamy w bagażniku zestaw naprawczy. Będąc przy bagażniku – czy mamy komplet wyposażenia dodatkowego? Przede wszystkim: gaśnicę z ważną legalizacją, apteczkę, trójkąt oraz kamizelki odblaskowe dla wszystkich pasażerów.

Stan klimatyzacji, to kolejny element na który warto zwrócić uwagę. Sprawna i odgrzybiona klimatyzacja, pomoże nam w czasie upałów. Dzięki niej podróż będzie znacznie mniej męcząca. W nagrzanym samochodzie bez klimatyzacji nie utrzymamy odpowiedniej koncentracji, wymaganej do wielogodzinnej podróży.

Pamiętajmy również o przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Sprawdźmy datę ważności przeglądu oraz ubezpieczenia oc, zadbajmy również o ubezpieczenie Assistance, która uratuje nas z opresji w przypadku awarii auta na trasie.

Jeśli nasz samochód wyposażony jest we wbudowaną nawigację GPS, sprawdźmy aktualność map. Warto wgrać aktualizację, które poprowadzą nas z wykorzystaniem nowych tras. W przypadku, gdy bazujemy na mapach z naszego telefonu – zaopatrzymy się w uchwyt na smartphona, by móc z niego bezpiecznie korzystać w czasie jazdy.

 

Przed samą podróżą przychodzi czas na pakowanie naszego pojazdu rzeczami niezbędnymi do wypoczynku. Najcięższe rzeczy, takie jak duże walizki warto pakować jak najniżej, jednocześnie przesuwając je do końca bagażnika. Jeśli nie posiadamy w aucie kratki lub siatki za tylnymi fotelami, pakujemy bagaże wyłącznie do linii rolety. Ma to naprawde ogromne znaczenie. Bardzo często podróżując po Polsce w okresie wakacyjnym można zaobserwować samochody z bagażami pod sam sufit, a nawet z bagażem w części osobowej auta. Nie dopuszczajmy nigdy do takiej sytuacji. W przypadku gwałtowniejszego hamowania, niezabezpieczone rzeczy mogą być bardzo niebezpieczne. Gdyby doszło do wypadku i dachowania – wszystkie luźno rozmieszczone bagaże będą niczym pociski, polecamy zobaczenie symulacji takiego crash testu – https://www.youtube.com/watch?time_continue=62&v=dE8sLDkwT_Q

Ostatnim elementem, na który warto zwrócić uwagę jest czystość naszego samochodu. Mycie samochodu, odkurzanie i gruntowne sprzątanie poprawi nie tylko nasz komfort, ale również widoczność.

Czy na pewno chcesz anulować rezerwację?

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później

OK