Jazda samochodem w nocy ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Część kierowców obawia się nocnych podróży, część zaś uważa – że jazda w nocy jest szybsza i bezpieczniejsza. Coraz szybciej zachodzące wieczorami słońce może zmusić nawet przeciwników nocnej jazdy, do nocnej trasy. Jak bezpiecznie podróżować nocą? Tego dowiecie się w dzisiejszym poradniku.
Jazda w nocy ma swoje zalety – na drogach jest zdecydowanie mniejszy ruch, niejednokrotnie można poruszać się z większą prędkością, nie ma też kierowców amatorów, którzy boją się jeździć w nocy. Nocny przejazd może być zdecydowanie krótszy niż ta sama trasa przejeżdżana w dzień, co więcej – w nocy możemy liczyć również na niższe spalanie.
Są też oczywiście minusy. Najczęstszym problemem, pojawiającym się w podróży po zmroku jest oczywiście zmęczenie. Jeśli planujemy podróż nocną porą, warto chociaż na chwilę zdrzemnąć się przed wyjazdem. Półgodzinna drzemka przed trasą zdecydowanie pomoże zachować nam dłużej energię oraz odpowiedni poziom uwagi. Jeśli jednak odbywamy nocną podróż po ciężkim dniu, pamiętajmy, że krótka przerwa w formie drzemki na stacji nierzadko zadziała lepiej niż najmocniejsza kawa.
Jeśli już jesteśmy przy temacie kofeiny – oczywiście warto zaopatrzyć się zawczasu w napoje energetyczne, yerbamate czy cukierki kawowe. Podczas długiej trasy nie zawsze będziemy mieli blisko do stacji, na której będziemy mogli odpocząć, czy kupić kawę na wynos.
Jazda w nocy wymaga wytężonej uwagi, skupienia oraz stanowi większe wyzwanie dla naszych zmęczonych oczu. Bardzo wielu kierowców na Polskich drogach oślepia innych, przez złe ustawienie świateł. Warto okresowo sprawdzać światła w swoim samochodzie, aby nie oślepiać innych na drodze. Bardzo często samochody wyposażone są w regulację poziomu świateł, która zmienia kąt padania światła w zależności od stopnia obciążenia samochodu. Jeśli posiadamy takie ustawienie – koniecznie skontrolujmy czy jest przełączone na odpowiednią pozycję.
W zwiększeniu widoczności pomoże nam również dokładne umycie naszego samochodu. Brud na reflektorach potrafi drastycznie obniżyć skuteczność świateł, a zatem widoczność całej drogi. Co więcej – gdy inne samochody oślepiają nas, zabrudzona przednia szyba jeszcze bardziej utrudni nam skupienie wzroku na drodze. To samo jeśli chodzi o czystość we wnętrzu – tłuste i parujące od wewnątrz szyby również nie pomogą nam podczas nocnej trasy.
Jeśli czujemy, że zmęczenie zaczyna z nami wygrywać – najlepiej jak najszybciej zatrzymać się i odpocząć na postoju. Krótki odpoczynek, rozgrzewający posiłek czy delikatna gimnastyka na pewno pomogą odzyskać trochę energii.
Podczas jazdy, można również skorzystać z kilku prostych porad, które ułatwią zachowanie koncentracji. Jeśli w aucie będzie za ciepło – szybciej poczujemy się senni. Jeśli zaś ustawimy temperaturę na chłodniejszą – mniej komfortową, będziemy mniej odczuwali zmęczenie. Możemy również uchylić okno, by powiew powietrza dodatkowo nas rozbudzał. Dobrym pomysłem jest również słuchanie dobrego podcastu, który pomoże nam utrzymać uwagę – słuchanie ciekawej rozmowy zdecydowanie poprawi naszą uwagę. Jeśli wolimy słuchać muzyki, oczywiście lepiej sprawdzi się taka bardziej energiczna, która dodatkowo nas pobudzi.
Aby pomóc nam w wyzwaniach podczas nocnej podróży, w nowoczesnych autach zaimplementowanych jest również wiele systemów, które ułatwią nam bezpieczne pokonanie podróży. Przykładowo: doświetlanie zakrętów, asystent pasa ruchu, automatycznie ściemniane lusterka, asystent martwego pola, inteligentny tempomat, czy system sos, który potrafi automatycznie wezwać pomoc po wypadku (ratujący życie zwłaszcza podróżującym, który mieli wypadek w nocy na rzadko uczęszczanej drodze – bez systemu mogliby czekać na pomoc godzinami). Jeśli nie czujemy się pewnie za kierownicą w nocy, warto wypożyczyć nowoczesny samochód, który zadba o nasze bezpieczeństwo i sprawi, że podróż będzie bardziej komfortowa. Z chęcią przygotujemy dla Państwa idealny pojazd – zapraszamy do kontaktu!