Rabat 50% na pierwsza dobę został aktywowany

Ile trzeba czekać na nowy samochód? Aktualna sytuacja na rynku motoryzacyjnym

Ile trzeba czekać na nowy samochód? Aktualna sytuacja na rynku motoryzacyjnym

04 stycznia, 2022 | Poradnik kierowcy

Czytaj

Produkcja samochodów wstrzymana z powodu braku półprzewodników

W pierwszych miesiącach pandemii sprzedaż nowych samochodów znacząco spadła, a wiele koncernów wstrzymało produkcję. Trudna sytuacja na rynku motoryzacyjnym i drastyczny spadek sprzedaży spowodowane są przede wszystkim niedoborem półprzewodników. W momencie pandemii spadł popyt na samochody, wiele firm pracowało w formie zdalnej, możliwość wyjazdów była ograniczona, a znaczna część fabryk została zamknięta. Zwiększył się natomiast popyt na urządzenia elektroniczne, wykorzystywane do pracy zdalnej. Z tego powodu producenci chipów napędzających elektronikę zmienili głównego odbiorcę na branżę IT,  przez co branża samochodowa zeszła na dalszy plan. Dodatkowo w wyniku problemów związanych z globalnym łańcuchem dostaw, zamkniętymi fabrykami i terminalami przeładunkowymi w Chinach, które są jednym z największych producentów półprzewodników, liczba produktów została znacząco ograniczona, co przyczyniło się do niedostarczania zamówień na czas.

 

Klienci kupują coraz mniej nowych samochodów

Przedłużające się problemy produkcyjne wpływają na wyniki sprzedażowe. Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA sprzedaż nowych aut zmalała blisko o jedną czwartą w Unii Europejskiej. W tym roku wyprodukowanych zostanie aż około 5 milionów mniej aut, niż pierwotnie planowano. Niedobory półprzewodników nie zmniejszają się, dodatkowo pojawił się deficyt magnezu, niezbędnego do produkcji samochodów. Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) poinformował o niekorzystnych prognozach na przyszły rok. Należy się przygotować na kryzys związany z brakiem komponentów, zawirowania w produkcji i sprzedaży. Klienci muszą się liczyć ze wzrostem cen nowych samochodów nawet o kilkaset euro.

Zakup czy wynajem samochodu? Co się bardziej opłaca?

Mając na uwadze obecny kryzys na rynku motoryzacyjnym i długi czas oczekiwania na nowy samochód warto rozważyć różne formy finansowania auta. Zakup samochodu wiąże się z koniecznością jednorazowego wydania kilkudziesięciu tysięcy złotych lub wielokrotności tej kwoty w przypadku zakupu większej ilości pojazdów. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje wystarczającymi środkami, aby pozwolić sobie na zakup pojazdu za gotówkę. Może być to problematyczne zwłaszcza w przypadku nowych firm, których płynność finansowa mogłaby w ten sposób mocno się pogorszyć, a kapitał obrotowy

 

Ile trzeba czekać na nowy samochód?

Kiedy sytuacja epidemiologiczna nieco się uspokoiła, powstało wiele start-upów, firmy wróciły do pracy stacjonarnej, przez co popyt na samochody zaczął gwałtownie rosnąć. Kryzys związany z zaburzeniem łańcucha dostaw, tymczasowe zamknięcie fabryk, centrów logistycznych, terminali przeładunkowych oraz przestoje w produkcji ciężko aktualnie nadrobić, dlatego efekty będą przez nas długo odczuwane. Obecnie czas oczekiwania na nowy pojazd jest znacznie wydłużony, na wiele modeli trzeba czekać miesiącami. Problem z dostępnością pojazdów dotyczy całego rynku motoryzacyjnego, a sytuacja stale się pogarsza. Średni czas oczekiwania na odbiór nowego samochodu wynosi około 5 miesięcy. Na niektóre modele musimy czekać ponad rok.

przedsiębiorstwa zmniejszyć. Finansowanie auta ze środków własnych wiąże się również z zamrożeniem kapitału, który mógłby być na bieżąco inwestowany. Dodatkowo nowy samochód z czasem traci na wartości, jego sprzedaż może być problematyczna, a gdy się uda, otrzymana kwota będzie tylko częścią włożonych w zakup pieniędzy.

Alternatywą dla zakupu samochodu jest wynajem średnioterminowy. Polega on na płaceniu comiesięcznej opłaty i najmie samochodu na dłuższy, elastyczny okres czasu. Ta metoda finansowania pozwala korzystać z szerokiej oferty modeli samochodowych i płynnie wymieniać je na nowe. Formalności są proste, a wynajem średnioterminowy jest zdecydowanie tańszy od krótkoterminowego. Taki komfort i elastyczność cenią zarówno prywatni klienci, jak i duże przedsiębiorstwa. Miesięczne koszty najmu są stałe i jasno określone, dzięki czemu łatwo możesz zaplanować swój budżet. Kolejną zaletą jest to, że klient nie ponosi żadnych kosztów związanych z eksploatacją pojazdu oraz ubezpieczeniami. Wypożyczalnia NEW RENT oferuje pełny pakiet usług w cenie. Decydując się na najem średnioterminowy, nie musisz martwić się przeglądami, wulkanizacją, serwisami, czy w razie potrzeby, znalezieniem samochodu zastępczego. Wynajmując samochód masz możliwość jeździć nowym pojazdem, bez obawy, że straci on na wartości. Atrakcyjne oferty najmu średnioterminowego znajdziesz TUTAJ.

 

 

 

Grafika 1. Lenny Kuhne Unsplash.com

Grafika 2. Carlos Aranda Unsplash.com

Grafika 3. Anthony Shkraba Pexels.com

Grafika 4. Junior REIS Unsplash.com

Czy na pewno chcesz anulować rezerwację?

Wystąpił błąd. Spróbuj ponownie później

OK